Shakeeb Ahmed: Bűncselekmények a kriptovaluta világában

 

2022 júliusában, Shakeeb Ahmed – aki korábban egy jelentős nemzetközi technológiai vállalatnál töltötte be a senior biztonsági mérnök pozíciót, és széles körben elismert szakértője volt a blokklánc-auditoknak és az intelligens szerződések elemzésének –, az Egyesült Államokban hároméves börtönbüntetést kapott. Ezt az ítéletet 2023 decemberében mondták ki, Ahmed egy számítógépes csalással kapcsolatos vádpontban történő beismerő vallomása nyomán.

Az Amerikai Igazságügyi Minisztérium (DoJ) jelentése szerint Ahmed az elkövetett bűncselekmények során kihasznált egy biztonsági rést egy neve elhallgatását kérő kriptotőzsdén. Ezen rést felhasználva hamis árazási adatokat illesztett be az intelligens szerződésekbe, amivel mesterségesen növelte a tranzakciós díjakat, ezáltal több millió dollárt téve zsebre, amely összegeket később sikeresen fel is vett.

Továbbá, Ahmed tárgyalásokat folytatott a cégvezetéssel, és beleegyezett abba, hogy visszafizeti az eltulajdonított összegek jelentős részét, kivéve 1,5 millió dollárt, amely összeg megmaradna neki, amennyiben a tőzsde beleegyezik, hogy nem értesíti a hatóságokat a gyors kölcsön támadásról. A CoinDesk hírügynökség arról számolt be, hogy egy ismeretlen támadó visszafizetett több mint 8 millió dollár értékű kriptovalutát a Solana-alapú kriptotőzsdének, Crema Finance-nek, miközben 1,68 millió dollárt megtartott „fehér kalapos” jutalomként.

Ezen felül Ahmed egy második támadást is végrehajtott a Nirvana Finance nevű másik decentralizált kriptotőzsde ellen is, ahonnan 3,6 millió dollárt sikkasztott el, ami végül a tőzsde bezárásához vezetett.

A lopott összegeket Ahmed kriptovalutákon keresztüli áthidaló hálózatok használatával mosta tisztára, és a zsákmányt Moneróvá váltotta át, mixerek, mint a Samourai Whirlpool segítségével.

A hároméves szabadságvesztés mellett Ahmedet további három év felügyelet melletti szabadlábra helyezték, és kötelezték, hogy kifizesse a kártérítést, amely több mint 5 millió dollárt tesz ki, valamint vissza kell fizetnie a megközelítőleg 12,3 millió dollárt is.

Forrás: www.thehackernews.com