Nigéria harca a kiberbűnözési kép átalakításáért

A nigériai államfő visszautasítja az ország kiberbűnözői paradicsomáról szóló képet
Bola Tinubu elnök szerint hazánk nem a kiberbűnözők melegágya, még ha itt is látott napvilágot az „infámus nigériai herceg” átverés. Az államfő nemrégiben tartott egy kiemelkedő beszédet, melyben határozottan elutasította azt a gyakori nézetet, miszerint országunk csaló kiberbűnözőkkel van tele. Ehelyett arra helyezte a hangsúlyt, hogy Nigéria számos értékes hozzájárulást nyújt a nemzetközi közösség számára, és aktív lépéseket tesz a kiberbűnözéssel szembeni harcban.

A kiberbűnözés még mindig komoly kihívást jelent Nigériában, éves gazdasági hatása körülbelül 500 millió dollár. A Nigériai Gazdasági és Pénzügyi Bűnözés Elleni Bizottságban tartott friss beszédében Bola Tinubu elnök rámutatott, hogy a kiberbűnözés rontja az ország nemzetközi megítélését, azonban kiemelte, hogy ez a probléma nem korlátozódik kizárólag Nigériára. Sőt, a csalások és egyéb kibertámadásokat „világméretű jelenségnek” nevezte, amelyekkel minden lehetséges módon szembe kell szállni.

„A mai világunk az interneten keresztül, valós időben működik. A kormányzati tevékenységek, a vállalkozások, az intézmények és még a magánháztartások is az internetre támaszkodnak” – mondta. „Ezért a kiberbűnözők nem csak nekünk, hanem a világ többi részének is fenyegetést jelentenek. Nem szabad spórolnunk az erőfeszítéseken és a költségeken, amikor a rosszal szemben állunk. Biztosítani szeretném az EFCC-t, hogy a kormány továbbra is támogatni fogja küldetését, hogy legyőzzük azt a sárkányt, amivé az internetes bűncselekmények váltak.”

Ezért fontos, hogy szembeszálljunk azzal a nézettel, miszerint az afrikai ország „csalók birodalma”, egy jellemzést, amelyet „megtévesztőnek, alaptalannak és elfogadhatatlannak” ítélt. Tinubu elnök továbbá hangsúlyozta, hogy Nigéria számos kezdeményezést indított a kiberbűnözés elleni harc jegyében, többek között oktatási programokat, amelyek a digitális tudatosság növelését és a biztonságos internetezés előmozdítását célozzák.

A fiatalok és a kiberbűnözés
Az eseményen Ola Olukoyede, az EFCC elnöke szintén kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy a fiatalok egyre nagyobb szerepet vállalnak a kiberbűnözésben. Figyelmeztetett arra a kockázatra, hogy „olyan jövőbeli vezetőket nevelünk, akik számára a csalás és a korrupció a hírnév és vagyon elérésének eszközei.”

Olukoyede úgy vélte, a helyzet legjobb kezelése az, ha bátorítjuk a fiatalokat, hogy olyan kielégítő karrierutakat válasszanak, amelyek azonos készségeket igényelnek. „Úgy látjuk, hogy az akadémikus körök nagyobb szerepet vállalhatnak a korrupció elleni küzdelemben a mentoráláson keresztül, mivel a mai rohanó világban a fiataloknak szükségük van a szoros irányításra, hogy sikeres és céltudatos életet éljenek” – emelte ki. Ezenkívül fontosnak tartotta a pozitív példaképek és a hatékony irányítás szerepét a fiatalok életében.

Egy másik, az EFCC-hez nemrégiben intézett beszédében Chidiebere Ihediwa, egy nigériai kiberbiztonsági szakértő, újra felvetette ezt a kérdést, rámutatva, hogy az online csalókat és bűnözőket át kell képezni információs technológiai szakemberekké. Ihediwa sürgette a kiberbiztonsági oktatás és képzés kiterjesztését is, hogy a fiatalok felkészültebben nézzenek szembe a digitális világ kihívásaival, és pozitív módon használhassák fel értékes készségeiket.

Noha a nigériai kormány és a kiberbiztonsági közösség jelentős erőfeszítéseket tesz, a kiberbűnözés továbbra is globális probléma, amely határokat nem ismer. Az ilyen típusú bűnözés elleni harc nem csak a technológiai megoldásokra, hanem a társadalmi változások elősegítésére és a fiatal generációk oktatására is épít. Az EFCC és más szervezetek munkája kulcsfontosságú a biztonságosabb digitális jövő felé vezető úton.

Forrás: www.darkreading.com